Aktualności

Loty do Hiszpanii z Katowic
Od 1 kwietnia ryanair uruchamia bezpośrednie loty z Katowic do Alicante. Jest do doskonałą wiadomość dla wszystkich posiadaczy własnej nieruchomośći w Hiszpanii, do tej pory z południa Polski można było dostać się na... czytaj więcej ...

Bezpośrednie loty do nowego lotniska w Corvera Hiszpania! Costa Almeria
Nowe lotnisko międzynarodowe w Murcji, z siedzibą w Corvera będzie otwarte latem tego roku z prognozowaną przepustowością ponad 3 mln pasażerów. Wśród miejsc priorytetowych, do których maja... czytaj więcej ...

Dobre strony recesji
Mimo globalnego kryzysu w nieruchomościach obecna sytuacja hiszpańskiego rynku ma swoje dobre strony. Dobrej klasy, luksusowe mieszkania i domy w atrakcyjnych lokalizacjach to nieruchomości, które na rynku... czytaj więcej ...


Pozostałe aktualności

O Hiszpanii

Pogoda w hiszpanii Alicante, SP

Informator

Zapraszamy do zapoznania się z naszym informatorem który pomoże odpowiedzieć na podstawowe pytania związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii na Costa Blanca.

 

1. Lokalizacja nieruchomości w Hiszpanii Torrevieja Costa Blanca
2. Atrakcje w okolicy
3. Sporty
4. Połączenia i komunikacja
5. Koszt zakupu nieruchomości w Hiszpanii:
6. Koszt utrzymania nieruchomości w Hiszpanii:
7. Mieszkanie i życie w Hiszpanii na Costa Blanca

 

1. Lokalizacja nieruchomości w Hiszpanii Torrevieja Costa Blanca 

Torrevieja leży około 40 kilometrów na południe od miasta Alicante, a populacja wynosi 84 348 (2005). Torrevieja była wsią rybacką położoną nad morzem i dwiema dużymi kopalniami soli, dzięki którym zyskała bardzo zdrowy mikroklimat. Pierwotnie była to mała rybacka wioska, uzależniona od „białego złota", którym była wydobywana tu sól. Morze i sól przez wiele lat stanowiły o bycie tutejszej ludności. Obecnie słone jeziora, które były źródłem białego złota stanowią parki narodowe i zachwycają różnorodnością zamieszkującego je ptactwa. Obecnie Torrevieja znana jest szerzej jako miejscowość turystyczna. Zdrowy mikroklimat zapewniony jest przez złoża soli. Plaże są bardzo dobrej jakości, czysta woda, plaże uzyskują każdego sezonu niebieską flagę.
Światowa Organizacja Zdrowia ONZ uznała miasto Torrevieja jak jedno z najzdrowszych miejsc do wypoczynku i zamieszkania w Europie !!
Torrevieja jest najpopularniejszym miejscem na wakacje wśród Hiszpanów przez co znajduje się tutaj najwięcej tzw. „drugich domów wakacyjnych".
Jest to nie tylko idealne miejsce na wakacje ale wręcz wymarzone na emeryturę:

- bardzo dobre i tanie połączenie lotnicze ze wszystkich większych portów w Europie
- 320 słonecznych dni w roku
- najpiękniejsze plaże w europie
- koszty utrzymania zbliżone lub tańsze niż w Polsce
- nie ma zimy przez to brak potrzeby ogrzewania

 

2. Atrakcje w okolicy
Plaże:
W Torrevieja i okolicy jest wiele pięknych plaż, w samej Torrevieja najbardziej znana to Playa del Cura, przy nadmorskim deptaku porośniętym palmami, gdzie pełno jest restauracji i kawiarni. Obok jest plaża Los Locos większa i spokojniejsza.
Na południu miasta plaża Los Neufragos, a na północy największa i najpiękniejsza La Mata, ulubiona przez surferów. Wszystkie te plaże posiadają certyfikat Uni Europejskiej,
ze względu na wyjątkową czystość wód i wyjątkowo czystego i zdrowego powietrza.

Miejski Targ:
W Torrevieja w każdy piątek można odwiedzić miejski targ.
Jego niezwykłość polega na jego wielkości i różnorodności. Ilość straganów waha się na poziomie 1400. Można tam podziwiać i zakupić wiele art.przemysłowych,
jak art.textylne, wyposażenie domu, ozdoby, pamiątki(również z Afryki), jak też warzywa i owoce z pobliskich plantacji. Wybór jest ogromny. Targ jest czynny od godz. 7 do 14.
W każdy piątek na targ przybywają tysiące ludzi, turystów jak też mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

Markety:
Największym marketem w miescie jest Centrum handlowe Habaneras, położone w pobliżu drogi szybkiego ruchu nr.332. Obiekt ten sąsiaduje z Supermarketem Carrefour.
W tych obiektach można kupić praktycznie wszystko, i spędzić miło czas wstępując do ulokowanych tam kawiarni i barów.
Nie można też nie wspomnieć o sąsiadującej z Torrevieja dzielnicą La Zenia gdzie jesienią 2012r. otwarto nowoczesną galerię o nazwie La Zenia Boulevard, ze sklepem Auchan.

 

3. Sporty

Pola golfowe:
Czynne cały rok pola golfowe, leżące kilka kilometrów od Torrevieja to;
Campo de Golf Villamartin, Campo de golf Campoamor, Club de Golf Las Ramblas de Orihuela
Pływanie extremalne; Kitesurfing i Windsurfing
Najbliżej od Torrevieja to urokliwe San Pedro del Pinatar
oraz niezwykły półwysep La Manga w obu akwenach płytka , ciepła woda i równe wiatry.
Nurkowanie:
Dobrym miejscem do nurkowania jest leżąca między Torrevieja a Santa Pol wyspa Tabarca, gdzie można też zobaczyć rezerwat ptaków. Statki na wyspę odpływają codziennie z Santa Pola i Torrevieja
Żeglarstwo:
W torrevieja jest duży port gdzie można zacumować na cały rok własną łódz, lub można też taką łódz wynająć.
Inne sporty;
Rowerzyści mają doskonały szlak położony między słonymi Jeziorami łączący Torrevieję z Rojales, odcinek ma ok.20km.
Miłośnicy rolek mają idealny teren, z widokiem na morze położony przy plaży Playa Flamenca.

 

4. Połączenia i komunikacja

Transport z lotniska do Torrevieja:
Od roku działa połączenie autobusowe bezpośrednio z lotniska, gdzie po wyjściu z hali odlotów, mamy przystanek którego co 1 godz. odchodzi wygodny autobus do Torrevieja,
czas przejazdu to 50minut a cena biletu to niecałe 7euro od osoby. Stacja końcowa mieści się w samym centrum miasta przy ul. Antonio Machado. Podobnie jest z dostaniem się na lotnisko. Należy tylko pamiętać że pierwszy autobus rusza w kierunku lotniska o 7.00.

Innym rozwiązaniem wygodnego poruszania się po Torrevieja i okolicach jest wynajęcie samochodu. Jest wiele firm na lotnisku w Alicante polecających tą usługę, polecamy Centauro i Goldcar. Wynajęcie samochodu kosztuje od 8 euro za dobę, plus ew. ubezpieczenie 5 euro lub kaucja 300 euro zwracana po oddaniu nieuszkodzonego samochodu. W samochodzie znajduje się pełny bak paliwa za który trzeba zapłacić(cena paliwa to ok.1,40 euro),samochód zwracamy z pustym bakiem. W trakcie pobytu w Torrevieja warto mieć się czym poruszać, jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia, a dla prawdziwych podróżników polecamy wyprawę na południe Portugalii (odległość ok. 700km).

Linki do polecanych przez nas wypożyczalni gdzie można sprawdzić cenę i zarezerwować samochód online:

http://carhire.centauro.net

http://www.goldcar.es/


5. Koszt zakupu nieruchomości w Hiszpanii:

Do kwoty wartosci nieruchomosci należy doliczyć koszty podatkowe i koszty obsługi notarialno-prawnej.
Przy nieruchomości nowej trzeba doliczyć ok.10%
Przy nieruchomosci z rynku wtórnego ok.11-12%
Przed zakupem nieruchomosci należy zdobyć nr. NIE (podobny do naszego pesel},nie jest to trudne i jest to koszt ok.80 euro od osoby. zobacz też procedura zakupu nieruchomości w Hiszpanii

NASZA FIRMA NIE POBIERA PROWIZJI OD KUPUJĄCEGO!


6. Koszt utrzymania nieruchomości w Hiszpanii:

Koszt utrzymania nieruchomości w Hiszpanii w porównaniu z utrzymaniem takiej samej nieruchomości w Polsce jest zdecydowanie na korzyść Hiszpanii, tym bardziej jesli mówimy o nieruchomościach zlokalizowanych na wybrzeżu Costa Blanca gdzie nie ma potrzeby regularnego ogrzewania. Na koszt utrzymania nieruchomości w Hiszpanii, głównie składają się 2 opłaty:


- opłata "comunidad" czyli tkzw. czynsz podobny do tego występującego w naszych wspólnotach mieszkaniowych. Jego wielkość uzależniona jest od kilku czynników jakości i wielkości części wspólnych nieruchomości ( baseny, ogrody, klatki schodowe, widny itp. ) oraz lokalizacji samej nieruchomości. Standartowa kwota takiego czynszu przy mieszkaniu wielkości ok 50m2 to ok.20 euro miesięcznie.

- tzw. podatek kastralny "SUMA" jest płatny zawsze raz w roku ( Pażdziernik ) zależny jest od położenia i wielkości posiadanej przez nas nieruchomości i jest to średnio ok. 0,02% wartości nieruchomości. Mieszkanie wielkości 50m2 to suma ok 100 euro rocznie.

Reasumując  utrzymanie mieszkania o wielkości ok. 50m2, wynosi 300-400 euro rocznie, plus opłaty za energie i wodę.


7. Mieszkanie i życie w Hiszpanii na Costa Blanca.

Że jest to dobre miejsce do życia odkryli to juz wiele lat temu, Szwedzi którzy zapoczątkowali rozwój tego miasta, później dołączyli inni Skandynawowie oraz Anglicy, Niemcy, wiele narodów Europy, a ostatnio zauważyli to też Polacy których widać tutaj coraz więcej.
Doceniają ciepły i przyjemny całoroczny klimat, zdrowe powietrze, dzięki słonym jeziorom i bliskości morza. Gdzie obce stały im się choroby, nękające ich w surowym i wilgotnym wschodnioeuropejskim klimacie. Gdzie dzień jest dłuższy i słońce świeci nad palmami. Gdzie zdrowe potrawy smakują lepiej i gdzie świeże owoce morza są dostępne w wiekszości restauracji. Miejsce z którego można dostać się do Polski w ciągu 3 godzin.
Skoro inni mogą, to dlaczego ja nie mogę...